HABER DETAYI

18 Ağustos 2017 01:10

Web Tasarım

Bir Web Geliştiricisinden Adım Adım Web Tasarım Nasıl Yapılır Dersi !

Adım 1 : Web Sitesi Platformunuzu Seçin:

Renk şemaları ve etki alanı adları hakkında endişelenmeye başlamadan önce, web sitenizi hangi platformda kuracağınıza karar vermeniz gerekir.

“Platform” ile ne kastediyorum?

Web geliştirme ile başladığım 2004 yılında, çoğu site HTML (kod), CSS ve hatta Flash kullanılarak oluşturuldu. Bunların öğrenilmesi çok zaman aldı ve ustalığı zordu.

Bu yüzden çoğu insan hala sıfırdan bir web sitesi oluşturmak zordur ya da çok sayıda kodlama ve tasarım becerisi gerektirir. Ancak bu durum artık geçerli değil!

2016’da, WordPress gibi içerik yönetim sistemleri (CMS) herkes için erişilebilir bir web sitesi yarattı.

Basitçe ifade etmek gerekirse, bir içerik yönetim sistemi (veya web sitesi oluşturma platformu), bir grup gereksiz HTML sayfası kullanmak yerine, web siteleri oluşturmak ve kendi çevrimiçi içeriğinizi yönetmek için kullanıcı dostu bir platformdur.

2017’de En Popüler Site Geliştirme Platformları

Yukarıdaki grafikte görebileceğiniz gibi, İnternet’teki web sitelerinin neredeyse yarısı WordPress web sitesi platformunda yayınlanıyor.

Neden WordPress ve Neden Web Tasarım Programları Değil?

Çünkü bu noktada bir web sitesi kurmanın daha iyi / kolay yolları yok … Ama daha da önemlisi:

# 1. Tamamen ÜCRETSİZ, seçim yapabileceğiniz birçok düzen / temalar var.

WordPress indirmek veya yüklemek için bir paraya mal değildir ve hızlı tempolu olmayı kolaylaştıran güzel temalar ve şablonlar tasarlayan büyük bir topluluk var. Oluşturduğun Web Tasarımın benzersizliği asla bitmeyecek …

# 2. ÇOK acemi dostu.

Microsoft Word’ün nasıl kullanılacağını biliyorsanız, kendi içeriğinizin nasıl eklendiğini zaten biliyorsunuz demektir. WordPress, muhteşem iş sayfalarından sosyal paylaşım sitelerine kadar hayal edebileceğiniz herhangi bir siteyi yönetmek için ücretsiz eklentilerle genişletilebilir. “Eklentiler” ile web siteniz için iletişim formları, abonelik formları, resim galerisi vb. Ekleyebilirsiniz oldukça basit, değil mi?

3.. Küçük veya büyük web sitesi? Her ikisi için de harika.

Temel bloglardan güzel iş sitelerine ve çevrimiçi mağazalara kadar, WordPress her tür web sitesini işleyebilir. WordPress, eBay, Mozilla, Reuters, CNN, Google Ventures ve hatta NASA tarafından kullanılmaktadır.

4.. Web Siteniz “Mobil Uyumlu” olacak. Yani cep telefonlarında ve tabletlerde de çalışıyor olacak.

Oluşturduğunuz web sitesi, her mobil cihazda, akıllı telefonda ve tablette harika görünen anında yanıt verecek. Bunun için bir web geliştiricisini kiralamanıza gerek yok.

5.. Yardıma hazır, Büyük destek ve geliştirici topluluğu.

Platformu kullanan birçok kişi (Web Yöneticileri, Blogcular, Tema geliştiricileri ve Plugin içerik oluşturucuları) sayesinde, ihtiyaç duyduğunuzda hızlı yardım bulmak kolaydır. Buna ek olarak, WordPress’in hem Youtube’da, hem de destek forumu için çok sayıda ücretsiz kaynak bulunmaktadır.

Tabii ki, başka web sitesi oluşturma / CMS platformları da var.

Drupal, web geliştiricileri ve tecrübeli kodlayıcılar tarafından popüler olan çok güçlü bir platformdur, ancak yeni başlayanlar için kötü bir seçim haline getiren çok dik bir öğrenme eğrisiyle birlikte gelir.

Joomla WordPress’e benzer ve web siteleri için de çok iyi çalışıyor ancak istediğiniz gibi çalışabilmesi için en azından biraz teknik kodlamaya ihtiyacınız olacak.

Daha fazla bilgi istiyorsanız, WordPress, Joomla ve Drupal arasında oldukça kapsamlı bir karşılaştırma yaptım.

Herhangi bir nedenle sitenizi WordPress ile oluşturmak istemiyorsanız, Drupal, Joomla ve HTML5 kılavuzlarımı da kontrol edin. Hepsinin kullanımı serbesttir.

Yeni başlayanlar için WordPress’e yapışmasını öneririm.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.